Wypróbowaliśmy 3 popularne urządzenia przeciw chrapaniu

Nasz chętny królik doświadczalny wypróbował wszystkie trzy urządzenia naraz â nie zalecane, jeśli chcesz być w stanie oddychać. Wszyscy widzieliśmy te urządzenia.  Kiedyś przewracałem oczami za każdym razem, gdy natknąłem się na reklamę jednego z tych urządzeń. Ale potem zacząłem mieszkać z kimś, kto chrapie.

Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy budziłam się w naszym domu w San Francisco z myślą, że „wielka burza” właśnie uderzyła w Kalifornię, po czym uświadamiałam sobie, że ten huk, który wyrwał mnie ze snu, to po prostu mój mąż John, chrapiący niecałą stopę ode mnie. Tak więc, po szczególnie głośnej nocy, przyjrzeliśmy się ostatnio kilku najlepszym opcjom na Amazonie i postanowiliśmy wypróbować trzy różne urządzenia.

Co to jest?

Pasek podbródkowy przeciw chrapaniu

Tak, to wygląda śmiesznie. Pierwsze urządzenie, które zamówiliśmy, rozśmieszyło nas obu, gdy do nas dotarło. John przymierzył go zaraz po otwarciu paczki i tak, Anti Snore Chin Strap wygląda tak śmiesznie, jak myślisz. Jest to prosty neoprenowy pasek, który pasuje pod brodę, owija się wokół boków głowy i zapina się z tyłu na regulowane paski z rzepem. Celem paska jest przytrzymanie zamkniętych ust użytkownika podczas snu, aby zapobiec chrapaniu z otwartymi ustami przez całą noc.

2 w 1: środek przeciw chrapaniu i oczyszczacz powietrza

Obiecuje nie tylko powstrzymać chrapanie, ale także oczyścić powietrze. Photo via Jase PeeplesWykonany z plastiku i silikonu klasy medycznej, ten anty-chrapiący gadżet jest dostarczany w etui wielokrotnego użytku i ma ściśle przylegać do nozdrzy użytkownika. Opakowanie twierdzi, że przednie otwory redukujące chrapanie zostały naukowo zaprojektowane, aby zmaksymalizować przepływ powietrza przez drogi nosowe, a silikonowe wypustki, które są wkładane do nosa użytkownika, wygodnie dopasowują się do różnych rozmiarów przewodów nosowych.

Już po wyjęciu z pudełka, 2 w 1: Anty Chrapanie i Oczyszczacz Powietrza wydzielają coś, przykry plastikowy zapach chemikaliów, kiedy przyłożył je do nosa. W rzeczywistości był on tak silny, że nie mógł go założyć, dopóki nie umyliśmy go dwukrotnie ciepłą wodą z mydłem, aby zniwelować ten ostry zapach.

Paski do nosa Breathe Right

Klasyczne urządzenie przeciw chrapaniu. Te przezroczyste, plastikowe paski samoprzylepne zakłada się na mostek nosa i mają one przypominające sprężyny opaski, które unoszą drogi nosowe, rzekomo otwierając je szerzej, aby poprawić przepływ powietrza. Każdy pasek jest pakowany osobno i ma odklejaną warstwę spodnią (podobną do bandaża), co ułatwia jego założenie na nos. Ponieważ jednak te jednorazowe paski nadają się tylko do jednorazowego użytku, z produktem tym wiąże się dość dużo niepotrzebnych odpadów.

Pasek podbródkowy przeciw chrapaniu

Nie był najwygodniejszy. Chociaż opaska Anti Snore jest reklamowana na opakowaniu jako wykonana z „oddychającego” i „wygodnego” materiału urządzenie sprawiło, że jego głowa stała się „trochę za ciepła” w miejscach, które obejmowało po około 15 minutach od założenia. Opisał to jako „nie najgorszą rzecz, ale na pewno nie komfortową”. Wkrótce po tym, jak John zasnął tej nocy, zaczął chrapać. Szybko jednak zauważyłem, że dźwięk jego chrapania był inny. Pojawiało się ono z przerwami, w postaci poszarpanych dźwięków, które w ogóle nie przypominały jego normalnego chrapania. W rzeczywistości brzmiało to tak, jakby było mu trudniej oddychać. Zaniepokojony, obudziłem go i kazałem mu ją zdjąć. Nie dość, że opaska Anti Snore nie powstrzymała chrapania Johna, to jeszcze nie dawała mi spać z obawy, że będzie przeszkadzać mu w oddychaniu podczas snu.

2 w 1: środek przeciw chrapaniu i oczyszczacz powietrza

Wygląda na to, że utrudniało to oddychanie. W instrukcji dołączonej do kolejnego testowanego przez nas urządzenia napisano, że utrzyma ono drożność dróg oddechowych użytkownika, aby âułatwić oddychanie przez nos i zredukować chrapanie. Jednakże, poza tym, że było to złoto Instagrama (John wyglądał, jakby miał na sobie sprzęt do nurkowania prosto z filmu science fiction, kiedy wkładał to coś do nosa), urządzenie 2 w 1 było całkowicie bezużyteczne. W rzeczywistości John powiedział, że miał większe trudności z wydychaniem powietrza z nosa, gdy urządzenie było włożone, co utrudniało mu zasypianie. Kiedy już zasnął, urządzenie ciągle wypadało, kiedy rzucał się w nocy. Dwie żebrowane rurki silikonowe, które delikatnie przylegają do przegrody nosowej użytkownika, nie wywierają wystarczającego nacisku, aby utrzymać urządzenie na miejscu, gdy użytkownik przewraca się w nocy. Nie poprawiło to jego oddychania ani nie zmniejszyło chrapania.

Paski nosowe Breathe Right

Najsłynniejsze urządzenie przeciw chrapaniu wydawało się pomocne. Ostatnia metoda, którą wypróbowaliśmy, była również tą, do której podchodziliśmy najbardziej sceptycznie: Breathe Right Nasal Strips. Choć nie powstrzymały one chrapania Johna, byłam mile zaskoczona widząc (i słysząc), że łagodnie zmniejszyły jego nasilenie. John chrapał nieco ciszej i czuł, że łatwiej mu oddychać przez nos, gdy nosił te paski. Byłam szczęśliwa, że znaleźliśmy coś, co wydaje się robić niewielką różnicę, ale chciałam wiedzieć więcej. Dlaczego paski do nosa wydawały się wpływać na chrapanie, podczas gdy inne urządzenia zawodziły? I dlaczego żadne z tych urządzeń nie okazało się być „rozwiązaniem na chrapanie”, jak głosiły ich jaskrawe opakowania?

Co sądzą eksperci

Dr Brandon Peters-Mathews, lekarz z certyfikatem neurologii i medycyny snu, który obecnie praktykuje w Centrum Medycznym Virginia Mason w Seattle, wyjaśnił, że chrapanie powstaje w wyniku wibracji tkanek w gardle, gdy mięśnie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu. Najczęściej jest to spowodowane turbulentnym przepływem powietrza, który wpływa na podniebienie miękkie, języczek lub podstawę języka. Trudności w oddychaniu przez nos mogą predysponować do oddychania przez usta i chrapania. Jeśli usta są otwarte w nocy, dolna szczęka i język mogą przesunąć się do tyłu, wpływając na przepływ powietrza przez gardło.

Czy chrapanie może być więc niebezpieczne?

Jeśli chrapanie występuje rzadko i nie ma innych objawów, samo w sobie może nie być problematyczne. Jednak często jest ono oznaką podstawowych problemów z oddychaniem podczas snu. Może być sygnałem ostrzegawczym związanym z bezdechem sennym (potencjalnie poważnym zaburzeniem snu, w którym oddychanie ciągle się zatrzymuje i zaczyna).âGdy opowiedziałem mu o naszych doświadczeniach z wykorzystaniem różnych urządzeń, które wypróbowaliśmy.

Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne rozszerzadła nosa mogą zwiększyć przepływ powietrza przez nos i zmniejszyć chrapanie. Niestety, nie należy oczekiwać, że rozwiążą one problem bezdechu sennego. Odradził również stosowanie opaski na podbródek w leczeniu chrapania. Zwrócił uwagę, że chociaż opaska na podbródek może ustabilizować szczękę w pozycji do przodu, oddychanie przez usta może stać się konieczne, jeśli występuje niedrożność nosa lub jeśli dana osoba ma trudności z oddychaniem przez nos. To wydawało się wyjaśniać, dlaczego dźwięk chrapania zmienił się po założeniu opaski na podbródek. Być może miał trudności z uzyskaniem odpowiedniej ilości powietrza przez nos i z trudem oddychał.

Byłam podwójnie wdzięczna, że kazałam mu zdjąć to urządzenie, kiedy to zrobiłam. Zamiast sięgać po urządzenia dostępne bez recepty, Peters-Mathews radzi, by wszystkie osoby cierpiące na przewlekłe chrapanie poddać ocenie lekarza zajmującego się leczeniem zaburzeń snu. Powiedział on, że nawet łagodne lub przerywane chrapanie może stanowić problem, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak: nocne sapanie, brak świeżego snu, częste budzenie się, siusianie więcej niż raz w nocy, zgrzytanie zębami, nocne poty, poranne bóle głowy, problemy z pamięcią, depresja, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, migotanie przedsionków.

Najlepiej jest zachować ostrożność i poddać się badaniom. Opcje leczenia mogą obejmować terapię ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (CPAP), aparat doustny od specjalisty stomatologa, a nawet operację. Na szczęście skuteczna terapia może rozwiązać problem chrapania i poprawić jakość snu.