Znamiona skórne

Znamiona skórne to małe, miękkie narośla na skórze w kolorze skóry. Mogą mieć różny kolor i rozmiar – od kilku milimetrów do 5 cm szerokości. Znamiona skórne występują zwykle na szyi, pod pachami, w pachwinach lub pod piersiami. Mogą również rosnąć na powiekach lub pod fałdami pośladków. Mogą wyglądać jak brodawki, ale znamiona skórne są zazwyczaj: gładkie i miękkie (brodawki są bardziej szorstkie z nieregularną powierzchnią) gałkowate i zwisają ze skóry (brodawki są zazwyczaj lekko uniesione lub płaskie)niezaraźliwe (brodawki rozprzestrzeniają się bardzo łatwo, więc nagły wybuch lub skupisko narośli jest bardziej prawdopodobne, że to brodawki) znamiona skórne zazwyczaj nie powodują bólu ani dyskomfortu.

Dlaczego pojawiają się znamiona skórne

Znamiona skórne są zbudowane z luźnych włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych otoczonych skórą. Kolagen jest rodzajem białka występującym w całym organizmie. Znaczniki skórne mogą pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Mają one tendencję do występowania u osób starszych i osób otyłych lub cierpiących na cukrzycę typu 2. Kobiety w ciąży mogą być również bardziej narażone na wystąpienie znamion skórnych w wyniku zmian w poziomie hormonów. Niektóre osoby rozwijają je bez wyraźnej przyczyny. Znamiona skórne mają tendencję do wzrostu w fałdach skórnych, gdzie skóra ociera się o siebie, takich jak na szyi, pod pachami lub w pachwinach. To dlatego mają one tendencję do wpływania na ludzi z nadwagą, którzy mają nadmiar fałdów skóry.

Kiedy znamiona skórne mogą stanowić problem

Znamiona skórne są nieszkodliwe i zazwyczaj nie powodują bólu ani dyskomfortu. Jednak można rozważyć usunięcie ich, jeśli wpływają one na poczucie własnej wartości, lub jeśli zaczepiają się o ubrania lub biżuterię i krwawią. Jest tak dlatego, że usuwanie znamion skórnych jest uważane za chirurgię kosmetyczną, która rzadko jest dostępna w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Chirurgia kosmetyczna jest zazwyczaj dostępna w ramach publicznej opieki tylko wtedy, gdy problem ma wpływ na Twoje zdrowie fizyczne lub psychiczne. Czasami znamiona skórne odpadają same, jeśli tkanka skręciła się i obumarła z powodu braku dopływu krwi.

Usuwanie znamion skórnych

Nie należy próbować usuwać znamion bez uprzedniej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli masz znamię skórne, które powoduje problemy, rozważ umówienie się na wizytę u prywatnie praktykującego lekarza ogólnego w celu jego usunięcia. Znamiona skórne można łatwo wypalić lub zamrozić w sposób podobny do tego, w jaki usuwa się brodawki. Można je również usunąć chirurgicznie, czasami przy użyciu znieczulenia miejscowego. Zamrażanie lub przypalanie znamion skórnych może powodować podrażnienie i tymczasowe odbarwienie skóry, a znamię skórne może nie odpaść i konieczne może być dalsze leczenie. Zaletą usunięcia chirurgicznego jest całkowite usunięcie znamienia skórnego, ale istnieje ryzyko niewielkiego krwawienia. Jeżeli twoje znamię jest małe i ma wąską podstawę, lekarz rodzinny może zasugerować, abyś spróbowała usunąć ją samodzielnie. Na przykład, może zasugerować, abyś związała podstawę znamiona nicią dentystyczną lub bawełną, aby odciąć jej dopływ krwi i sprawić, że odpadnie (podwiązanie). Nigdy nie próbuj usuwać dużych znamion samodzielnie, ponieważ będą one silnie krwawić.

Zobacz również: