Niezstąpione jądro jak leczyć w 2021

Co to jest niezstąpione jądro? Jądra są męskimi narządami płciowymi, które są odpowiedzialne za produkcję plemników i hormonów. Zazwyczaj tworzą się one w brzuchu mężczyzny i schodzą do moszny podczas rozwoju płodowego. Jeśli jedno lub oba jądra Twojego dziecka pozostają w jamie brzusznej, jest to tak zwane jądro nieodstające. Ten powszechny stan zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Niezstąpione jądro: Co powoduje wady wrodzone jądra?

Dokładna przyczyna powstawania niezstąpionego jądra nie jest znana. Jednak naukowcy uważają, że kombinacja pewnych czynników prawdopodobnie odgrywa rolę. Należą do nich genetyka, stan zdrowia matki oraz czynniki środowiskowe, takie jak narażenie na pestycydy lub bierne palenie. Lekarze uważają, że przedwczesny poród jest głównym czynnikiem ryzyka powstania niezstąpionego jądra. Prawie jedna trzecia chłopców przedwcześnie urodzonych ma ten stan. Szacuje się, że 3 do 5 procent dzieci płci męskiej ma to. Nadmiar tkanki włóknistej lub mięśni, które nie chcą się rozciągnąć w pachwinie dziecka może spowodować niezstąpienie jądra. Chirurg może skorygować te problemy.

Niezstąpione jądro: Jakie są skutki wady wrodzonej jądra?

Nieodwrócone jądro może wpływać na płodność mężczyzny, jeśli nie jest leczone. Wyższa temperatura wewnątrz jego ciała może wpłynąć na rozwój jądra i produkcję spermy. Mężczyźni z dwoma jądrami są bardziej narażeni na problemy związane z płodnością niż mężczyźni z jednym jądrem.Mężczyźni z niezstąpionym jądrem są bardziej narażeni na wystąpienie przepukliny pachwinowej. Powoduje to wypchnięcie jelita przez osłabiony obszar ściany brzusznej. Tylko operacja może skorygować ten bolesny stan.Niezstąpione jądra są również czynnikiem ryzyka raka jąder, nawet jeśli są skorygowane. Dotyczy to zarówno jąder zstąpionych, jak i niezstąpionych.

Niezstąpione jądro: Jak rozpoznaje się wady wrodzone jąder?

Lekarz Twojego dziecka może być w stanie wyczuć palpacyjnie lub dotykowo jego niezstąpione jądro w brzuchu. W innych przypadkach, jądro może nie być wyczuwalne. W niektórych przypadkach jądro w ogóle nie jest obecne. Badanie rentgenowskie lub ultrasonograficzne może pomóc lekarzowi Twojego dziecka w zdiagnozowaniu niezstąpionego jądra. Badania obrazowe, w tym rezonans magnetyczny z użyciem barwnika kontrastowego, mogą potwierdzić obecność lub brak jądra. Dwa warunki mogą imitować niezstąpione jądro. Jądro retrakcyjne to takie, które przemieszcza się tam i z powrotem pomiędzy pachwiną a moszną Twojego dziecka. Stan ten zazwyczaj ustępuje wraz z wiekiem dziecka. Jądro wstępujące to takie, które powraca do pachwiny dziecka i nie może być łatwo poprowadzone z powrotem.

Niezstąpione jądro: Jak leczy się ten stan?

Rokowania dla dzieci z niezstąpionym jądrem są bardzo dobre. Zazwyczaj samo zejdzie do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek 6 miesięcy. W tym czasie lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne. Może zalecić wykonanie badań, jeśli jądro dziecka nie zstąpiło. Hormony stymulujące produkcję testosteronu mogą być stosowane w celu spowodowania zstąpienia jądra dziecka. Obejmuje to wstrzykiwanie hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (HCG). Według badań opublikowanych w American Family Physician, ta metoda leczenia ma około 20-procentowy wskaźnik sukcesu. Nie jest ona tak skuteczna jak zabieg chirurgiczny. Może potencjalnie prowadzić do przedwczesnego dojrzewania płciowego. Twoje dziecko może wymagać operacji, jeśli jego jądro nie zstąpiło do 1 roku życia. Jest to zwykle wykonywane jako procedura ambulatoryjna. Chirurg Twojego dziecka wykona małe nacięcie w pachwinie, aby umożliwić zejście jądra do odpowiedniej pozycji. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj około tygodnia. Dodatkowa tkanka może powstrzymywać jądro Twojego dziecka przed zstąpieniem. W takim przypadku chirurg dziecięcy może usunąć nadmiar tkanki. W innych przypadkach, Twoje dziecko może wymagać operacji w celu rozciągnięcia więzadła, które utrzymuje jądro. Pomaga to jego jądru zejść do normalnej pozycji. W niektórych przypadkach, jądro jest słabo rozwinięte lub zawiera nieprawidłową tkankę lub tkankę, która nie jest zdolna do życia. W takim przypadku chirurg Twojego dziecka całkowicie usunie tkankę jądra. Jeśli Twoje dziecko osiągnie dorosłość bez leczenia tego schorzenia, a następnie zgłosi się do chirurga, ten prawdopodobnie zaleci usunięcie jądra. W tym momencie jest mało prawdopodobne, aby jego jądro produkowało plemniki…

Zobacz również: