Idealna waga ciała 2021

Kalkulator idealnej wagi oblicza zakresy idealnej wagi ciała (IBW) w oparciu o wzrost, płeć i wiek. Pomysł znalezienia IBW za pomocą wzoru był poszukiwany przez wielu ekspertów od dawna. Obecnie istnieje kilka popularnych wzorów.

Idealna waga ciała: Ile powinienem ważyć?

Większość ludzi w pewnym momencie próbowała schudnąć, lub przynajmniej zna kogoś, kto próbował. Jest to w dużej mierze spowodowane postrzeganiem „idealnej” wagi ciała, która często opiera się na tym, co widzimy promowane przez różne media, takie jak media społecznościowe, telewizja, filmy, czasopisma itp. Chociaż idealna masa ciała (IBW) dzisiaj czasami opiera się na postrzeganej atrakcyjności wizualnej, IBW został faktycznie wprowadzony w celu oszacowania dawek do użytku medycznego, a wzory, które go obliczają nie są w ogóle związane z tym, jak dana osoba wygląda w danej wadze. Od tego czasu ustalono, że metabolizm niektórych leków jest bardziej oparty na IBW niż na całkowitej masie ciała. Obecnie IBW jest również szeroko stosowany w sporcie, ponieważ wiele dyscyplin klasyfikuje ludzi na podstawie ich masy ciała.

Należy pamiętać, że IBW nie jest idealną miarą. Nie uwzględnia on procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie danej osoby. Oznacza to, że możliwe jest, by zdrowi i w pełni sprawni sportowcy zostali uznani za osoby z nadwagą na podstawie IBW. Dlatego też IBW należy rozpatrywać z perspektywy, że jest to niedoskonała miara i niekoniecznie wskazuje na zdrowie lub wagę, do której dana osoba powinna dążyć; możliwe jest przekroczenie lub zejście poniżej „IBW” i bycie całkowicie zdrowym.

To, ile dana osoba powinna ważyć, nie jest nauką ścisłą. Zależy to w dużej mierze od każdej osoby. Jak dotąd, nie istnieje żadna miara, czy to IBW, wskaźnik masy ciała (BMI), czy jakakolwiek inna, która mogłaby definitywnie określić, ile dana osoba powinna ważyć, aby być zdrową. Są to tylko odniesienia, a ważniejsze jest przestrzeganie zdrowych wyborów życiowych, takich jak regularne ćwiczenia, spożywanie różnorodnych, nieprzetworzonych pokarmów, odpowiednia ilość snu itd. niż dążenie do osiągnięcia określonej wagi na podstawie uogólnionego wzoru.

To powiedziawszy, wiele czynników może mieć wpływ na idealną wagę; główne czynniki zostały wymienione poniżej. Inne czynniki obejmują warunki zdrowotne, rozkład tłuszczu, potomstwo, itp.

Teoretycznie, wiek nie powinien mieć dużego wpływu na IBW w wieku 14-15 lat dla dziewcząt i 16-17 lat dla chłopców, po którym to wieku większość ludzi przestaje rosnąć. W rzeczywistości oczekuje się, że kobiety i mężczyźni stracą 1,5 i 2 cale wzrostu odpowiednio do 70 roku życia. Ważne jest, aby pamiętać, że wraz z wiekiem zmniejsza się beztłuszczowa masa mięśniowa i łatwiej jest gromadzić nadmiar tkanki tłuszczowej. Jest to proces naturalny, jednak możliwe jest zmniejszenie skutków starzenia się poprzez przyjęcie różnych nawyków, takich jak monitorowanie diety, ćwiczeń, stresu i snu.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety ważą mniej niż mężczyźni, mimo że naturalnie mają wyższy procent tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że męskie ciało ma zazwyczaj większą masę mięśniową, a mięśnie są cięższe niż tłuszcz. Nie tylko to, ale kobiety generalnie mają mniejszą gęstość kości. Wreszcie, mężczyźni mają tendencję do bycia wyższymi niż kobiety.

Im wyższa osoba, tym więcej masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej mają, co powoduje większą wagę. Mężczyzna o podobnym wzroście do kobiety powinien ważyć około 10-20% więcej.

Idealna waga ciała: Rozmiar ciała

Rozmiar ramy ciała jest kolejnym czynnikiem, który może mieć znaczący wpływ na pomiar idealnej wagi. Rozmiar klatki piersiowej jest zazwyczaj kategoryzowany jako mały, średni lub duży. Mierzy się go na podstawie obwodu nadgarstka danej osoby w stosunku do jej wzrostu.

Osoba, która ma duże kości, będzie naturalnie ważyć więcej niż ktoś, kto ma małe kości, nawet przy tym samym wzroście, co sprawia, że rozmiar ramy ciała jest czynnikiem, który może wpływać na pomiary takie jak IBW i BMI.

Idealna waga ciała: Wzory na znalezienie idealnej wagi

Wzory IBW zostały opracowane głównie w celu ułatwienia obliczania dawek leków. Wszystkie wzory mają ten sam format wagi bazowej podanej na wysokości 5 stóp, z ustalonym przyrostem wagi dodawanym na każdy cal powyżej wysokości 5 stóp. Na przykład, jeśli jesteś mężczyzną o wzroście 5’10”, szacując swoją idealną wagę za pomocą wzoru Devine’a, dodasz (2,3 × 10) kg do 50 kg, aby uzyskać 73 kg.

Wzory różnią się w wartościach używanych w oparciu o badania naukowców zaangażowanych w ich rozwój, a ich ustalenia. Formuła Devine’a jest najczęściej używaną formułą do pomiaru IBW.

G. J. Hamwi Formuła (1964)

Wynaleziona do celów leczniczych.

B. J. Devine Wzór (1974)

Podobna do Formuły Hamwi, początkowo miała być podstawą do dawkowania leków w oparciu o wagę i wzrost. Z czasem formuła ta stała się uniwersalnym wyznacznikiem IBW.

J. D. Robinson Formula (1983)

Modyfikacja formuły Devine’a.

D. R. Miller Formuła (1983)

Modyfikacja Formuły Devine’a.

Idealna waga ciała: Zakres zdrowego BMI

Zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zakres zdrowego BMI wynosi 18,5 – 25 zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Na podstawie zakresu BMI można określić zdrową wagę dla danego wzrostu.

BMI jest powszechnie stosowaną metryką do określania IBW. Jest on szeroko stosowany w medycynie jako szybki wskaźnik możliwych komplikacji zdrowotnych. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe BMI, tym większa szansa, że dana osoba będzie cierpieć na problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i wiele innych. Jest to wskaźnik używany przez lekarzy, aby doradzić swoim pacjentom potencjalne problemy zdrowotne, zwłaszcza jeśli jest zauważalny stopniowy wzrost w ich BMI, i jest obecnie oficjalną metryką do klasyfikacji osób według różnych poziomów otyłości.

Idealna waga ciała: Zakres zdrowego BMI dla dzieci

Wszystkie powyższe wzory są przeznaczone dla osób dorosłych w wieku 18 lat lub starszych. W przypadku dzieci i nastolatków, proszę zapoznać się z poniższymi tabelami BMI opublikowanymi przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC zaleca, aby dzieci utrzymywały BMI pomiędzy 5. a 85. percentylem w zależności od ich wieku.

Zobacz również tematy: