Poziom cholesterolu według wieku: Różnice i zalecenia

Równoważenie poziomu cholesterolu we wczesnym okresie życia jest ważne, ponieważ niezarządzany poziom cholesterolu w późniejszym okresie życia jest trudny do wyleczenia. Poziom cholesterolu zwiększa się z wiekiem. Lekarze zalecają podejmowanie kroków wcześnie w życiu, aby zapobiec niebezpiecznie wysokiemu poziomowi cholesterolu rozwijającemu się wraz z wiekiem.

Lata nieleczonego nadmiaru cholesterolu mogą być znacznie trudniejsze w leczeniu. Najmniej prawdopodobne jest, że dzieci będą miały wysoki poziom cholesterolu i wystarczy, że raz lub dwa razy sprawdzą jego poziom przed ukończeniem 18 roku życia. Jeśli jednak u dziecka występują czynniki ryzyka podwyższonego poziomu cholesterolu, powinno być ono częściej kontrolowane.

Mężczyźni zazwyczaj mają wyższy poziom cholesterolu przez całe życie niż kobiety. Poziom cholesterolu w manasie na ogół wzrasta wraz z wiekiem. Jednakże kobiety są odporne na wysoki poziom cholesterolu. Poziom cholesterolu u kobiet często wzrasta, gdy przechodzą one menopauzę.

Zdrowy poziom cholesterolu jest bardzo zróżnicowany dla typowych dorosłych. Różnice w zalecanym poziomie cholesterolu zwykle ulegają zmianie z powodu innych warunków i względów zdrowotnych.

Poziom cholesterolu dla dorosłych

Całkowity poziom cholesterolu poniżej 200 miligramów na decylitr (mg/dL) jest uważany za pożądany dla osób dorosłych. Odczyt pomiędzy 200 a 239 mg/dL jest uważany za granicznie wysoki, a odczyt 240 mg/dL i wyższy jest uważany za wysoki. Poziom cholesterolu LDL powinien być niższy niż 100 mg/dL.

Poziomy od 100 do 129 mg/dL są dopuszczalne dla osób bez problemów zdrowotnych, ale mogą być bardziej niepokojące dla osób z chorobami serca lub czynnikami ryzyka chorób serca.

Odczyt 130 do 159 mg/dL jest na granicy wysokiego poziomu i 160 do 189 mg/dL jest wysoki.

Odczyt 190 mg/dL lub wyższy jest uważany za bardzo wysoki. Poziom HDL powinien być utrzymywany na wyższym poziomie. Odczyt mniej niż 40 mg/dL jest uważany za główny czynnik ryzyka choroby serca. Odczyt z 41 mg/dL do 59 mg/dL jest uważany za niski graniczny. Optymalny odczyt dla poziomów HDL jest 60 mg/dL lub wyższy.

Poziom cholesterolu dla dzieci

Dla porównania, dopuszczalne poziomy cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL u dzieci są różne. Dopuszczalny zakres stężenia cholesterolu całkowitego u dziecka wynosi mniej niż 170 mg/dL. Graniczny wysoki poziom cholesterolu całkowitego dla dziecka wynosi od 170 do 199 mg/dL.

Każdy odczyt całkowitego cholesterolu powyżej 200 u dziecka jest zbyt wysoki. Poziom cholesterolu LDL u dziecka powinien być również niższy niż u dorosłych. Optymalny zakres stężenia cholesterolu LDL u dziecka wynosi mniej niż 110 mg/dL. Graniczny poziom cholesterolu wynosi od 110 do 129 mg/dL, natomiast poziom ponad 130 mg/dL.

Porady

Dla dzieci i dorosłych spożywanie zdrowej diety i regularne ćwiczenia pomogą utrzymać poziom cholesterolu w ryzach. Najlepszym zaleceniem dla dzieci i młodzieży, aby utrzymać poziom cholesterolu w ryzach, jest prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia. Obejmuje to odżywianie się zdrową dietą i dużo ćwiczeń fizycznych. Siedzący, nadwaga dzieci, które jedzą dietę wysoką w przetworzonej żywności są najbardziej prawdopodobne, że mają wysoki poziom cholesterolu. Dzieci, które mają rodzinną historię wysokiego poziomu cholesterolu mogą być również zagrożone.

Generalnie, im wcześniej dorosły zacznie prowadzić zdrowy tryb życia, tym lepiej dla jego poziomu cholesterolu. Poziom cholesterolu rośnie z czasem. Nagła zmiana stylu życia pomoże w końcu, ale im starsza osoba, tym mniejszy wpływ na jej poziom cholesterolu. Wszyscy dorośli powinni pozostać aktywni i utrzymywać regularne ćwiczenia fizyczne. Kobiety przechodzące menopauzę i dorośli z wysokim poziomem cholesterolu mogą chcieć rozważać leki, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu szybciej niż dieta sama.

Wysoki poziom cholesterolu przy jakaś wiekiem stawia osobę zagrożoną dla choroby serca, zawału serca i udaru mózgu. Te ryzyko tylko wzrasta w czasie, szczególnie dla dorosłych, którzy no biorą akcję zmniejszać ich cholesterol nagromadzenie.

Wizyta u lekarza

Dzieci powinny raz lub dwa razy przed ukończeniem 18 roku życia zgłosić się do lekarza w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu, ale nie w okresie dojrzewania. Jeżeli dziecko pochodzi z rodziny, w której w przeszłości występowały choroby serca, ma nadwagę lub inne schorzenia, zalecenie może ulec zmianie.

Dorośli powyżej 20 roku życia powinni odwiedzać lekarza co 4 do 6 lat. W przypadku osób dorosłych, które nie mają problemów zdrowotnych, jest to na ogół wystarczające. Jednak ludzie powinni szukać pomocy lekarskiej w leczeniu i działaniach mających na celu obniżenie poziomu cholesterolu, jeśli: wyniki badania poziomu cholesterolu wrócą z wysokim lub granicznym wysokim poziomem całkowitego i cholesterolu LDL są nadwagą – mają rodzinną historię choroby serca.

Możliwości leczenia

Lekarze mogą przepisać statyny, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu. Istnieją metody, których ludzie mogą używać, aby obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec jego wzrostowi. Jedną z potencjalnych metod jest stosowanie terapeutycznych zmian w stylu życia (TLC), które obejmują dietę, ćwiczenia i zarządzanie wagą. Inną opcją jest terapia lekami, które albo obniżają poziom cholesterolu, albo obniżają wchłanianie cholesterolu. W każdym wieku dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans oraz wysokiej zawartości rozpuszczalnych włókien i białka jest dobra w obniżaniu odkładania się cholesterolu.

Dieta TLC jest dietą o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i niskiego poziomu cholesterolu. Osoby po nim powinny mieć dzienne spożycie mniej niż 7 procent kalorii z tłuszczów nasyconych i mniej niż 200 miligramów cholesterolu w diecie. TLC diety zachęca ludzi do jedzenia następujących produktów spożywczych: owocevegetableswhole grainslow-fat lub beztłuszczowych przetworów mlecznych mięsa drobiowego bez skóry

Dodatkowo, TLC diety sugeruje tylko biorąc w wystarczającej ilości kalorii, aby utrzymać pożądaną wagę i uniknąć przyrostu masy ciała. Zwiększenie spożycia rozpuszczalnych błonników i żywności, która zawiera naturalnie występujących substancji, takich jak niektóre margaryny, może również zwiększyć dietâs LDL-obniżenie mocy.Różne książki na temat diety TLC są dostępne do zakupu online, i może pomóc tym, którzy są zainteresowani w następstwie planu diety do obniżenia poziomu cholesterolu.

Prawidłowe zarządzanie wagą jest kolejnym istotnym elementem obniżania poziomu cholesterolu i zapobiegania jego tworzeniu się. Osoby z nadwagą, które zmniejszają swoją wagę, mogą pomóc obniżyć LDL w tym procesie.

Utrata wagi jest szczególnie ważna dla osób z grupą czynników ryzyka, do których należą: wysoki poziom trójglicerydów obniża poziom HDL u mężczyzn z nadwagą powyżej 40 cali u kobiet z nadwagą powyżej 35 cali Regularna aktywność fizyczna trwająca 30 minut w większości dni jest zalecana dla wszystkich. Pomoże to również w zarządzaniu wagą, co z kolei pomoże w obniżeniu poziomu cholesterolu.

Jeśli te kroki nie są wystarczające, może być również konieczne leczenie farmakologiczne. Istnieje kilka rodzajów leków obniżających poziom cholesterolu, w tym: Statyny. Te leki blokują wątrobę od produkcji cholesterolu.sekwestrantów kwasu żółciowego. Leki te zmniejszają ilość tłuszczu wchłanianego z jedzenia.

Cholesterolowe inhibitory absorpcji. Leki te obniżają poziom trójglicerydów we krwi i zmniejszają ilość cholesterolu wchłanianego z jedzenia.Niektóre witaminy i suplementy, takie jak Niacyna, dostępne online, zatrzymać wątrobę od usunięcia HDL i niższe trójglicerydy.kwasy tłuszczowe Omega-3.

Kwasy te podnoszą poziom HDL i obniżają poziom triglicerydów. Istnieje szereg kwasów tłuszczowych Omega-3 dostępnych online. Najlepsze leczenie w celu obniżenia poziomu cholesterolu obejmuje szereg różnych metod, w tym styl życia i dietę. Ostatecznie, lekarz jest najlepszą osobą do rozmowy w celu ustalenia najlepszego sposobu na obniżenie poziomu złego cholesterolu.