Możesz zajść w ciążę na pigułce?

Pamiętaj o tych wskazówkach, jeśli jesteś w trakcie kontroli urodzeń i chcesz zapobiec ciąży.

Czas na to

Codziennie o tej samej porze przyjmuj tabletki antykoncepcyjne. W razie potrzeby umieść przypomnienie w telefonie lub obserwuj. Możesz również rozważyć zażycie pigułki podczas wykonywania określonych codziennych czynności, np. podczas lunchu lub kolacji.

W przypadku przyjmowania tabletek wyłącznie progestynowych, należy zachować szczególną ostrożność przy codziennym przyjmowaniu tabletek o tej samej porze. Jeśli spóźnisz się z dawką lub pominiesz jedną z nich całkowicie, poziom hormonów może bardzo szybko spaść. Może to doprowadzić do owulacji, a to znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę.

W przypadku pominięcia dawki, użyj metody rezerwowej lub unikaj seksu przez następny tydzień. Aby zachować szczególną ostrożność, użyj zapasowej metody, takiej jak prezerwatywa, lub unikaj seksu przez następny miesiąc.

Weź tabletki placebo

Zestawy tabletek zawierają zazwyczaj trzy tygodnie aktywnych tabletek, które zawierają hormony i jeden tydzień nieaktywnych lub placebo, tabletki. Chociaż z medycznego punktu widzenia nie jest konieczne przyjmowanie tabletek placebo, może to pomóc w utrzymaniu się w rutynie.

Jeśli zdecydujesz się pominąć pigułki placebo, istnieje szansa, że możesz się spóźnić z rozpoczęciem kolejnego opakowania. Może to zakłócić oczekiwany poziom hormonów w organizmie i spowodować owulację. Owulacja zwiększa Twoje szanse na zajście w ciążę.

Mix leków

Niektóre leki wydawane na receptę i bez recepty mogą wpływać na skuteczność pasków antykoncepcyjnych. Zanim zaczniesz stosować nowy lek, zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy powinieneś zastosować zapasową metodę ochrony podczas stosowania tego nowego leku.

Chociaż niektóre antybiotyki były anegdotycznie związane z nieplanowanymi ciążami, badania w dużej mierze obaliły ten związek. Ewentualny związek z obniżoną skutecznością antykoncepcyjną można rozpoznać tylko po jednym rodzaju nietypowego antybiotyku, jakim jest rifampina.

Nie używaj dziurawca zwyczajnego

Dziurawiec zwyczajny to popularny suplement ziołowy, który może wpływać na metabolizm wątroby. Suplement ten może wpływać na skuteczność roszpunów. Możesz doświadczyć przełomowego krwawienia i ewentualnie nieplanowanej ciąży, jeśli weźmiesz te dwa leki razem. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wszelkich dodatkowych środkach, które powinnaś podjąć, w tym o zapasowej metodzie ochrony podczas stosowania dziurawca zwyczajnego.

Wiedza o tym, co może sprawić, że Twoja kontrola urodzeń będzie nieskuteczna i jak możesz zwiększyć swoje szanse na pomyślne uniknięcie ciąży, pomoże Ci w podjęciu najlepszych decyzji dla siebie.