Ból głowy po lewej stronie: Objawy, przyczyny i leczenie

Ważne jest, aby znać różnicę między objawami pierwotnego bólu głowy a stanem poważniejszym. W tym artykule omówiono objawy, przyczyny i sposoby leczenia wszystkich rodzajów bólów głowy po lewej stronie.

Około 50 procent dorosłych ludzi na świecie cierpi na bóle głowy. Większość z nich nazywana jest podstawowymi bólami głowy, ponieważ nie występują u nich urazy ani dolegliwości. Tylko niewielka część bólów głowy jest powodowana przez coś poważniejszego.

Doświadczenie bólu głowy, który dotyka lewą stronę głowy, może być alarmujące, jeśli jego przyczyna jest nieznana. Zrozumienie typów bólów głowy, które powodują ból po lewej stronie, wyjaśnia ból i pomaga ludziom w uzyskaniu właściwego leczenia.

Migreny

Ból głowy po lewej stronie może być spowodowany przez migrenę. Migreny dotykają 12 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych i są bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn.

Migreny charakteryzują się silnym bólem głowy, który może pulsować i jest zazwyczaj po jednej stronie głowy. Ból może zacząć się w okolicach oka lub świątyni, a następnie rozprzestrzeniać się na całą głowę.

Migrena trwa zazwyczaj 472 godziny. Osoba cierpiąca na migrenę może czuć, że musi się położyć.

Podstawowa przyczyna migreny nie jest do końca zrozumiała. Uważa się jednak, że odnosi się ona do funkcji mózgu i nerwów lub naczyń krwionośnych wokół mózgu, które stają się bardziej wrażliwe.

Napięciowe bóle głowy

Bóle głowy spowodowane napięciem stanowią do 42 procent bólów głowy na całym świecie.

Mogą one występować po jednej stronie, więc mogą być przyczyną bólu głowy po lewej stronie. Jednak napięciowe bóle głowy są mniej skłonne do występowania jednostronnych niż migreny.

Napięciowe bóle głowy są zazwyczaj mniej dotkliwe niż migreny, ale nadal mogą powodować wiele bólu.

Bóle głowy klasterowe

Przyczyną bólu głowy po lewej stronie może być klasterowy ból głowy. Około pół miliona Amerykanów przynajmniej raz w życiu doświadczy klasterowego bólu głowy.

Klasterowe bóle głowy są niezwykle bolesne i charakteryzują się bólem po jednej stronie głowy.

Dokładna przyczyna klasterowych bólów głowy jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana z częścią mózgu zwaną podwzgórzem.

Klasterowe bóle głowy występują zazwyczaj o podobnej porze każdego dnia, w walkach, które mogą trwać od 4 do 12 tygodni. Często zdarzają się one wiosną lub jesienią, dlatego niektórzy mylą je z alergicznymi bólami głowy.