7 naturalnych sposobów na oczyszczenie płuc

Zawieramy produkty, które uważamy za przydatne dla naszych czytelników. Jeśli dokonasz zakupu poprzez linki na tej stronie, możemy zarobić małą prowizję. Oto nasz proces.

W tym artykule omawiamy niektóre z metod, których ludzie mogą używać, aby spróbować oczyścić swoje płuca.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje 4.2 miliona zgonów na całym świecie każdego roku. Palenie papierosów jest przyczyną śmierci jednej na pięć osób w Stanach Zjednoczonych.

Wdychanie zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego i innych toksyn może uszkodzić płuca, a nawet spowodować stan zdrowia. Utrzymanie zdrowia płuc jest niezbędne dla utrzymania zdrowia reszty ciała.

Techniki oczyszczania płuc mogą przynieść korzyści osobom palącym, osobom regularnie narażonym na zanieczyszczenie powietrza oraz osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i mukowiscydoza.

Niektóre z tych metod mogą również otwierać drogi oddechowe, poprawiać pojemność płuc i zmniejszać stan zapalny, co może pomóc w ograniczeniu skutków zanieczyszczenia i dymu w płucach.

Ludzie mogą być w stanie stosować określone techniki, aby pomóc w oczyszczeniu płuc ze śluzu i substancji drażniących w celu złagodzenia zatoru w klatce piersiowej i innych niewygodnych objawów.

Po ekspozycji płuc na zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy, klatka piersiowa personâs może czuć się pełna, zatkana lub zapalna. Śluz gromadzi się w płucach w celu wyłapania mikrobów i patogenów, co przyczynia się do tego uczucia ciężkości.

Zdrowie płuc jest niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Płuca są samooczyszczającymi się organami, które zaczną się goić po ustaniu kontaktu z zanieczyszczeniami, na przykład, gdy ktoś rzuci palenie.

Sposoby na oczyszczenie płuc

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia oddechowe i zmiany stylu życia, które mogą pomóc w usunięciu nadmiaru śluzu z płuc i poprawić oddychanie.

1. Terapia parą wodną

Terapia parowa, czyli wdychanie pary wodnej, polega na wdychaniu pary wodnej w celu otwarcia dróg oddechowych i ułatwienia usuwania śluzu z płuc.

Osoby z chorobami płuc mogą zauważyć pogorszenie objawów w zimnym lub suchym powietrzu. Klimat ten może wysuszyć błony śluzowe w drogach oddechowych i ograniczyć przepływ krwi.

I odwrotnie, para wodna dodaje do powietrza ciepło i wilgoć, co może poprawić oddychanie i pomóc w rozluźnieniu śluzu wewnątrz dróg oddechowych i płuc. Wdychanie pary wodnej może zapewnić natychmiastową ulgę i pomóc ludziom łatwiej oddychać.

W niewielkim badaniu z udziałem 16 mężczyzn z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), chorobą płuc utrudniającą oddychanie, stwierdzono, że terapia maską parową doprowadziła do znacznego obniżenia częstości akcji serca i oddechu w porównaniu z terapią bez maski parowej.

Uczestnicy nie zgłosili jednak trwałej poprawy w zakresie funkcji oddechowych.

Terapia ta może być skutecznym rozwiązaniem tymczasowym, ale naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, zanim w pełni zrozumieją korzyści płynące z terapii parowej dla zdrowia płuc.

2. Kontrolowany kaszel

Kaszel to sposób na naturalne wydalenie toksyn, które uwięzione zostały w śluzie. Kontrolowany kaszel rozluźnia nadmiar śluzu w płucach, wysyłając go do góry przez drogi oddechowe.

Lekarze zalecają, aby osoby z POChP wykonały to ćwiczenie, aby pomóc w oczyszczeniu płuc.

Ludzie mogą wykonać poniższe kroki, aby oczyścić płuca z nadmiaru śluzu:

3. Spuszczanie śluzu z płuc

Drenaż posturalny polega na leżeniu w różnych pozycjach w celu wykorzystania siły grawitacji do usuwania śluzu z płuc. Praktyka ta może poprawić oddychanie i pomóc w leczeniu lub zapobieganiu infekcjom płuc.

Techniki drenażu posturalnego różnią się w zależności od pozycji:

  1. Na twoich plecach
  2. Po twojej stronie
  3. Na twoim brzuchu
  4. Ćwiczenie

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, w tym udaru mózgu i chorób serca.

Ćwiczenie zmusza mięśnie do cięższej pracy, co zwiększa szybkość oddychania pasztetów ciała, co skutkuje większym dopływem tlenu do mięśni. Poprawia również krążenie, dzięki czemu organizm jest bardziej wydajny w usuwaniu nadmiaru dwutlenku węgla wytwarzanego przez organizm podczas ćwiczeń.

Ciało zacznie dostosowywać się do wymogów regularnego wysiłku fizycznego. Mięśnie nauczą się bardziej efektywnie wykorzystywać tlen i produkować mniej dwutlenku węgla.

Chociaż ćwiczenia fizyczne mogą być trudniejsze dla osób z przewlekłymi schorzeniami płuc, osoby te mogą również korzystać z regularnych ćwiczeń fizycznych. Osoby cierpiące na POChP, mukowiscydozę lub astmę powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowego schematu ćwiczeń.

5. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w płucach. Związki te mogą nawet chronić tkankę płuc przed szkodliwym wpływem wdychania dymu tytoniowego.

Ostatnie badanie przeprowadzone w Korei z udziałem ponad 1000 dorosłych osób wykazało, że osoby, które piją co najmniej 2 filiżanki zielonej herbaty dziennie, mają lepsze funkcjonowanie płuc niż osoby, które nie piją żadnej.

6. Żywność przeciwzapalna

Zapalenie dróg oddechowych może utrudniać oddychanie i powodować uczucie ciężkości i zatłoczenia w klatce piersiowej. Jedzenie pokarmów przeciwzapalnych może zmniejszyć stan zapalny, aby złagodzić te objawy.

7. Perkusja w klatce piersiowej

Kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie nadmiaru śluzu z płuc jest uderzenie. Pracownik służby zdrowia lub terapeuta oddechowy użyje zakuwanej ręki, aby rytmicznie stukać w ścianę klatki piersiowej, aby usunąć uwięziony w płucach śluz.